Instrukcja postępowanie w przypadku gdy nasza 470 lub 575 nie daje znaków życia

No i zdarzyło się, miesięczny pionierek 575 w sylwestra powiesił się. Powód nieznany. Nie było zaniku zasilania, zbyt wczesnego wyłączenia itp.  Pobrał płytę, skopiował plik, wydał płytę a po ok. 3 minutach dał na wyświetlaczu „Welcome Pioneer” i zawisł z otwartą gębą. Dał się wyłączyć tylko wtyczką, załączał przyciskiem sieciowym i wisiał. Poszukałem na forach, popytałem życzliwych i już co nieco wiem. Na forum „MT13x9” znalazłem info gościa, który zrobił interfejs na 2 tranzystorach i za 5 podejściem zaprogramował eeproma. Mnie udało się za 1 podejściem bez żadnych problemów. Był jeszcze telefon do serwisu pionka i straszenie kilkudniową naprawą i mamrotanie o uszkodzonym procku (pewnie najlepiej wymienić płytę główną). Ceny za wgranie oprogramowania nie chcieli podać. Rafał73, na którego upgradzie zawisł pionek, poradził mi kontakt z eMBe. Dziękuję obu serdecznie za rady, materiały i zachętę.  Mogę jedynie przypuszczać, że przyczyną zwisu był błąd przy ściąganiu pliku (akurat był bardzo marny transfer) lub użycie CD-RW trochę używanej i nagranej na normalnej prędkości. Wcześniej robiłem to na minimalnej prędkości. Mogło się coś przekłamać i z tego powodu z błędem skopiować do DVD. Po dwóch tygodniach miałem trochę czasu, zrobiłem interfejs według schematu od eMBe, jednak zmodyfikowałem zasilanie. Było z DB-9, przerobiłem na USB. Taki zrobiłem i taki działa. Można zmontować na małej uniwersalnej płytce drukowanej. Należy zwrócić uwagę na staranne lutowanie.  Potrzebny przewód USB drukarkowy, obciąć końcówkę drukarki (zbędna) i zwykle: czerwony jest +5V a czarny GND (masa). Drugi przewód to przedłużacz 9-pinowy tzw. nullkabel. Obcinamy końcówkę męską (zbędna) i lutujemy przewody do płytki.

Trzeci przewód to kabelek audio od połączenia komputerowego napędu CD z kartą dźwiękową. Na jednym końcu większa złączka 4-pinowa (czarna) a na drugim mniejsza 4-pinowa (biała). Czarną obciąć (zbędna) i lutować przewód, w białej przełożyć przewody stosownie do płyty w DVD. Pozostaje gniazdko w DVD. Szukamy starej myszy. W niektórych ogonek łączy się z płytą dokładnie takim 4-pinowym gniazdem. Można też wykorzystać wtyk z myszy zamiast kabelka audio. Należy teraz otworzyć sprzęt, odłączyć taśmy od płyty głównej i odkręcić płytę razem z gniazdami. Uwaga na ładunki elektrostatyczne. Wlutowanie gniazdka do płyty jest najtrudniejszą czynnością. Wymaga to precyzji, doświadczenia z lutownicą (zapomnijcie o transformatorówkach) i odrobiny szczęścia. Jeżeli nie macie doświadczenia, lepiej zlecić to luciarzowi. Pin 1 daje 3,3V i można spróbować zrobić układ na MAX3232. Ja wolałem nie ryzykować zwarcia i nie pożyczać prądu z płyty.

Zmontowany układ należy 5 razy sprawdzić. Zimne luty, polaryzacje elementów, napięcia itp. i następnie do dzieła.

  1. Podłączamy interfejs do portów: com, usb i płyty dvd (tylko piny 2, 3 i 4).
  2. Włączamy dvd do sieci (wtyczka, przycisk).
  3. Uruchamiamy program MtkTool v1.29
  4. Wybieramy właściwy com
  5. Wskazujemy ścieżkę do pliku .bin (proponuję na tym etapie (oryginalny 2.09)
  6. Dajemy „upgrade” i powinniśmy po ok. 3 minutach uzyskać to, co jest niżej (mój screen)
  7. Wyjmujemy wtyczkę z gniazdka.
  8. Odłączamy interfejs od płyty
  9. Włączamy dvd i ….
  10. G R A M Y, gramy na full.
  11. Teraz można całość poskładać

Dziękuję Rafałowi i eMBe a także neteagle z MT13x9. Mam nadzieję, że łopatologiczny opis pomoże uratować parę groszy dać satysfakcję z własnych umiejętności.

Opracował: Furtian

<< Powrót <<